Jak prać buty? Zadbaj o swoje sneakersy nie niszcząc ich przy okazji.

Odpowiedź na to pytanie mogłaby się wydawać bardzo łatwa – po prostu wrzuć do pralki. Jednak pranie obuwia nie jest tak proste, jakby mogło się wydawać. Dodatkowo, żaden producent butów nie zaleca czyszczenia obuwia w ten sposób. Mimo to, żadne z butów, jakie wcześniej prałem nie zniszczyły się w trakcie tego procesu – być może dlatego, że postępowałem zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Jak prać buty? Te skórzane lepiej tylko umyć.
Nie pierzcie butów skórzanych w pralce.

Jak nie zniszczyć butów podczas prania?

Przede wszystkim warto zaczerpnąć wiedzy, z jakiego materiału zrobione są nasze buty. Świetnie do prania nadają się buty, których cholewka wykonana jest z materiałów syntetycznych, takich jak np. poliester. Buty, których nie polecam wkładać do pralki w celu wyprania to:

  • Buty zamszowe
  • Buty skórzane
  • Buty z nubuku

Te wszystkie materiały nie nadają się do prania w pralce, gdyż podczas czyszczenia w pralce mogą się one rozkleić, odkształcić, lub nawet całkowicie rozlecieć.

Określiliśmy już materiał – jeżeli nadają się do prania w pralce przejdźmy do następnego kroku – wstępnego czyszczenia. Warto tutaj zwrócić uwagę na podeszwę – warto ją przepłukać, lub nawet wyszorować pod bieżącą wodą – ochroni to pralkę przed stycznością z piaskiem.

Ostatnim krokiem, jaki należy podjąć przed włączeniem pralki jest wyjęcie wkładek. Jest to niezwykle ważne, gdyż od prania mogą się one odkształcić lub popękać – a tego chcemy uniknąć.

Nastawianie prania, czyli jak prać buty w pralce.

Wyżej opisane kroki to tylko połowa sukcesu. Jedną z najważniejszych rzeczy podczas prania butów jest odpowiednie zaprogramowanie pralki – warto tutaj wykorzystać wskazówki:

  • Ustaw program o nazwie “krótkie pranie”. Ograniczy to potencjalne zniszczenia, jakie mogą wynikać z prania butów.
  • Zmniejsz prędkość obrotów podczas wirowania, lub całkowicie je wyłącz.
  • Ustaw optymalną temperaturę – zazwyczaj w zakresie od 30 do 40 stopni Celsjusza.
  • Pamiętaj o odpowiednim środku piorącym – wybierz detergent w płynie.
  • Pierz buty w pełnej pralce, razem z innymi rzeczami.

Po wypraniu warto sprawdzić, czy wszystko z naszymi butami jest OK – jeżeli tak to osiągnęliśmy sukces. Pozostaje nam tylko suszenie, które najlepiej przeprowadzić w suszarni, lub na świeżym powietrzu – warto tutaj pamiętać o tym, aby obuwia nie trzymać długo na słońcu, gdyż może to prowadzić do wyblaknięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *